DERVİŞAN TESİSLERİ- HATAY (SAMANDAĞ)

Hatay seyahati planlıyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında Samandağ geliyor. Tarihi güzelliklerin olduğu Samandağ sadece 40 dakika uzaklıkta ve emin olun gittiğinize pişman olmayacaksınız. Beşikli Mağara, Musa Çınarı ve Titus Tünelini gezdikten sonra doğal güzellikler ve tarihi zenginlikler karşısında hayrete düşebilirsiniz. Bu kadar gezip yorulup acıktıktan sonra tavsiyem Dervişan Tesislerine gidip deniz ürünleri ile bir ziyafet çekmeniz. Samandağ bölgesinden taze olarak çıkarılan jumbo karides ve Lagos balığı ile bir ziyafetten bahsediyorum. Samandağ'da sahil tarafında yer alan Dervişan dışarıdan pek cezbedici durmasa da siz bana güvenin ve içeri girin. 


Otel kısmını pas geçin ve alt kattaki restorana girin. Mutfağı ve balıkların yer aldığı tezgahı gezebilir ve sipariş verebilirsiniz. Mezelerle hiç oyalanmadan bence doğrudan olaya girin. İskenderun Körfezinin en çok deniz ürünü çıkan bölgesi olan Samandağ'da herşeyin en tazesini bulmak mümkün. Jumbo Karideslerin büyüklüğüne şaşırarak tanesinin 10 ila 15 TL olduğunu öğrendiğimizde daha da şaşırıyoruz. Hemen 2 adet 15'lik sipariş edip Lagos'a geçiyoruz. Dolaptakilerden en küçüğü 2 kilo 200 gram geliyor ve biz iki kişi olduğumuz için yarısını istiyoruz. Masamıza 3 çeşit salata ve yeşillik geliyor ve hepsi taze. Kızarmış ekmek ve buz gibi bira ile beklememizin sonunda işte karşınızda...


Bir tanesi neredeyse adam doyuran jumbolar kıvamında pişirilmiş ve inanılmaz etli. Şefimiz az önce balıklara bakarken gördüğümüz barbunlardan iki tane kızartmış ve ikram olarak göndermiş. Deniz kokan taze barbunlar masanın asıl sahibi gelmeden rol çalmaya çalışıyor ve neredeyse başarıyor. Ustalık ve iyi malzeme biraraya gelince ortaya kötü lezzet çıkması neredeyse imkansız. İstanbul'da yediğimiz jumbo karidesler buradaki abilerini görse sanırım ayağa kalkıp ceketlerinin önünü iliklerler. 


Lagos bence balıkların 2-3 kralından birisi. Yedi Krallıkta en önde gelenlerden hatta !!! Bu harika balığı pişirmeyi bilmek bir sanat. Daha önce 3-4 farklı yerde yedim ama ne yazık ki işi bilmeyen ellerde heba olduğuna da şahit oldum. Dervişan'da içi sulu sulu kalan ama dışı iyi pişen ızgara lagos 10 üzerinden 10 aldı. Izgara kullanmak diye bir sanat olmalı. 1.100 kg olan balığı nasıl yedik ne zaman bitti bilmiyorum ama inanılmazdı. Fotoğraftaki tabak değil tepsi aman yanlış olmasın. Haa merak edenler için kilosu 140 TL... Zaten toplamda 3 bira ile bu yediklerimize servis ve kuver dahil 270 TL verdik. Helal-i hoş olsun. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder