FAUNA - ATAŞEHİR

Restoran işinde başarılı olmak istiyorsanız günümüzde bir hikayenizin olması gerekiyor. Hatta o hikayenin ünü sizin önünüzde koşmalı. Fauna bunu belki de istemeden başaran bir işletme. Kaliteli yemek üzerine kafa yoran İbrahim Tuna sadece 30 kişiye hizmet verebilen bu küçük mekanında harikalar yaratıyor. Ataşehir'de "Hastaneler Bölgesi" olarak da bilinen noktada ara sokaktaki restoran öğlen servisinde tıka basa doluyor. Akşam servisi ise sadece Cuma ve Cumartesi var. Hikaye ne diyecek olursanız: Ataşehir'de bir İtalyan restoranı varmış, el yapımı makarnaları efsaneymiş ama saat 12.15 gibi makarna bitiyormuş, yer bulmak imkansız diyelim ki buldunuz sabırla beklemek gerekiyormuş. Sahibi biraz aksi biriymiş ama bu lezzet için değer. İşte hikayesi bu ve insanların içindeki merak duygusunu uyandıran Fauna bu şehir fısıltıları ile dolup taşıyor. Hakediyor mu? Az sonra...


İbrahim Tuna her zaman daha güzeli arayan ve yaptığı işten hem zevk alan hem de beğenmeyen bir yapıda. En iyisini yapabilmek adına çeşidi fazla tutmuyor. Çorbaları tatmadık ama yan masaya gelen enginar çorbası güzel gözüküyordu. Makarnayı kaçırmamak için 11.40 gibi masamıza oturduk zaten 12.15'de kapıya "Makarna Bitti" yazısı asıldı. Bebek Roka salatası yediğim en iyisiydi. Makarnalar Al dente olarak pişiyor ve İtalyadaki gibi. Eşim Porcinili makarna söyledi ve kuru porcini ve tereyağı ile tadı efsaneydi. 


Ben aslında Kuzu İncikli isteyecektim. Bu makarna incik suyunda pişiriliyor ve ortasında bütün bir incik ile servis ediliyor. Ama son anda dana etli makarna ile değiştirdim. Kemik suyunda pişen bu makarna da harikaydı. Raviolisi de çok güzel gözüküyordu ama onu bir sonraki sefere sakladık. İtalyan mutfağında lezzetin sırrı kaliteli malzeme ve Fauna ülkemizde zor bulunan bu malzemelere ulaşmayı başarıyor. Biten yemekler karatahtadan siliniyor. Tatlı kısmında ise Maylobi meşhur. Bir çeşit muhallebi olan Maylobi ağır bir yemeğin ardından yenecek son ederece hafif bir tatlı. 


Burada öncelikle sabırlı olup siparişinizin gelmesini beklemeniz gerek çünklü her şey el emeği ve göz nuru. Zamanınız ve sabrınız yoksa buraya gitmeyin. Ama bence bu kadar emeğe saygı ve böylesine bir lezzet için gidin. Gerçek bir İtalyan restoranı deneyimi yaşamak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder