SARDELAKİ TAVERNA - KAŞ

Bu yaz Kaş'a gitmeme sebep olan mekan. Basketbol camiasından eski dostum Zeki Can'ın Kaş'a yerleştikten sonra açtığı Sardelaki'nin fotoğraflarına bakarken aniden "Yahu bu yaşa geldin neden Kaş'a hiç gitmedin" diye kendime sordum ve hemen rezervasyonları yaptırdım. Size tavsiyem Kaş'a giderseniz mutlaka Kaş Hotelde kalın. Misafirperverlik ve hizmet bakımından kusursuz olan otelin deniz manzaralı odaları da harika. Sardelaki de zaten otele komşu. Yunan tavernası konseptindeki mekan kademeli 3 kattan oluşuyor. Bu da her katın deniz manzarasını iyi görmesini sağlıyor. Biz deniz kenarındaki masaya oturduk ve harika manzaranın tadını çıkartarak yemeğimizi yedik. Zeki Can çok şık bir yer açmış ve eşi Senem hanım burayı bir orkestra şefi gibi yönetiyor. 


Kaş Kafasının ne olduğunu ancak buraya gidenler anlayabilir. Hatta gitmekle kalmayıp yerleşenler bunu iyi bilir. Sardelaki hepimizin gittiğimizde bayıldığı Yunan adası tavernası konseptini Kaş'a getirmiş. Bunun için mutfağın da uyumlu olması gerekir. Karşıda yüzme mesafesinde Meis adası olunca işler daha kolay tabii ki. Mezelerden başlayacak olursak yediğimiz bütün mezeleri çok beğendik. Çok fazla çeşit var ve aralarından seçim yapmak zor. Girit ezme, fava ve yediğim en lezzetli lakerdayı biraz daha ön plana almam gerek. Mezelerde kullanılan mezelerin kalitesi lezzeti arttırıyor bence. Minik sarmalar gecenin sürprizi oldu ve çok beğendik. Peynir Saganaki tam da olması gereken gibiydi. Kullanılan özel peynirle Yunan adalarında özellikle de Midilli'de yediğimiz gibiydi. 

Ara sıcaklarda ise olmazsa olmaz ahpatot ızgaranın nasıl olacağı konusunda kafamda soru işaretleri vardı doğrusu. Ama hem görüntü hem de lezzet olarak çok beğendim. Ahtapot dışı hafif dişe gelir içi yumuşacık olarak ızgara edilmişti ve tadına doyamadık. Kalamarın yerli olanını bulursanız affetmeyin derim. Burada yediğimiz kalamar bacaklarıyla birlikte servis ediliyor ve çok lezzetli. Bunun yanında karides mantı ya da karides güveç klasik tercihler olarak masanıza gelebilir. Ara sıcaklar ve mezeler ile bütün geceyi geçirdik ve balık işini ikinci gelişe bıraktık. Zaten ikisi bir arada olmuyor. 

Tatilin son akşamında uğradığımızda ise sadece balık ve salata yapalım demiştik ama insan duramıyor. İlk gece tadına bakmayı çok istediğim şevketi bostanlı karidesi görünce dayanamadım ve sipariş verdim. Mübarek sebze neyin içine girse harika oluyor. Krema ile hazırlanan bu lezzete bayıldık ve ustaya saygılarımızı gönderdik. Balık olarak deniz levreğini ızgara istedik ve içi sulu dışı iyi pişmiş olarak masamıza geldi. Yanında soğan-domates salatası daha ne olsun. Kaş tatilinizde güzel ve keyifli bir akşam yemeği için Sardelaki'yi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Personel ilgili ve servis hızlı ayrıca hepsi güleryüzlü ve size yardımcı olmaya çalışıyor. 


Kaş mutlaka her yaz uğrayacağım bir yer. Ama size tavsiyem Temmuz ve Ağustos ayında tercih etmeyin. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder